fbpx

Implanty Zębów – Co Warto Wiedzieć

Implanty Zębów – Co Warto Wiedzieć

Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które straciły zęby. Oto kilka kluczowych informacji, które pomogą zrozumieć, na czym polega ten proces.

  1. Implant Zęba – Co To? Kiedy Się Wykonuje? Z Czego Są Zrobione?

Implant zęba to odpowiedniej wielkości specjalna śruba, która jest wszczepiana do kości w miejsce utraconego naturalnego zęba. Implant naśladuje korzeń, na którym po zagojeniu montuje się koronę. Zabieg wykonuje się, gdy pacjent utracił 1 lub kilka zębów z powodu urazu, choroby lub innych przyczyn. Implanty są zazwyczaj wykonane z tytanu, który jest najbardziej przebadanym, bezpiecznym materiałem biokompatybilnym, niepowodującym reakcji alergicznych i dobrze łączącym się z tkanką kostną. Na rynek próbuje się wprowadzać implanty niewykonane z metalu a np. z ceramiki, które wydają się być bardzo dobrą alternatywą, jednak brak na chwilę obecną długoletnich obserwacji potwierdzających ich skuteczne wieloletnie użytkowanie. Kolejną wadą jest również ich bardzo wysoka cena.

  1. Kto Wszczepia Implanty i Jak Wygląda Zabieg? Jak Długo Się Goi i Czy Boli?

Implanty zębowe powinien wszczepiać lekarz dentysta specjalista chirurgii stomatologicznej – to oni mają zwykle największe uprawnienia, odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tego typu zabiegach. Najpierw należy szczegółowo zaplanować implantację. W tym celu trzeba odbyć konsultację oraz przeprowadzić odpowiednią diagnostykę (tomografia CBCT) celem określenia warunków kostnych i dokładnego położenia przyszłego implantu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na umieszczeniu implantu w kości szczęki lub żuchwy w zaplanowanej lokalizacji. Pacjenci zazwyczaj nie odczuwają silnego bólu po zabiegu, ponieważ nie ma otwartej rany jak po usuniętym zębie, ale mogą wystąpić niewielkie dolegliwości i obrzęk maksymalnie do kilku dni. Proces zrastania się implantu z kością trwa zwykle od 3-6 miesięcy, po tym czasie może zostać na implancie wykonana korona i funkcjonować w zgryzie jak własny ząb.

  1. Co Zamiast Implantu?

Alternatywami dla implantu może być most (uzupełnienie stałe) lub proteza zębowa (uzupełnienie ruchome). Most może odbudowywać 1-3 brakujących zębów, ale wymaga oszlifowania sąsiednich (czasami zupełnie zdrowych) zębów, na których osadza się korony i łączy je mostem. W ten sposób obecne zęby znoszą obciążenia zgryzowe zębów, których nie ma, co z czasem może doprowadzić do ich przeciążenia.  Protezy to zdejmowane uzupełnienia, które zastępują brakujące zęby. Przenoszą obciążenia na dziąsło i kość, a ich utrzymanie zależne jest od pozostałych zębów pacjenta. Zarówno w mostach jak i protezach dochodzi do zaniku kości w miejscu brakujących zębów. Implant natomiast przenosi obciążenia do kości w miejscu braku, co zapobiega jej zanikowi, ale wymaga takiego samego wysokiego poziomu higieny jak przy zębach naturalnych by nie doprowadzić do zapalenia przyzębia wokół implantu. Wybór metody odbudowy brakujących zębów zależy od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, w czym najlepiej doradzi lekarz dentysta specjalista protetyki stomatologicznej.

Może Ci się spodoba: