fbpx

Szerokie pole obrazowania tomografii: tomografia czaszki obejmująca wszystkie zatoki przynosowe

Wysoka rozdzielczość tomografii, umożliwiająca ocenę najdrobniejszych szczegółów

Doświadczona kadra lekarzy i techników elektroradiologii wykonująca zdjęcia

Specjaliści różnych dziedzin, wykonujący opisy zdjęć radiologicznych 2D i 3D

Niskie redukowane cyfrowo dawki promieniowania

Szerokie pole obrazowania tomografii: tomografia czaszki obejmująca wszystkie zatoki przynosowe

Wysoka rozdzielczość tomografii, umożliwiająca ocenę najdrobniejszych szczegółów

Doświadczona kadra lekarzy i techników elektroradiologii wykonująca zdjęcia

Specjaliści różnych dziedzin, wykonujący opisy zdjęć radiologicznych 2D i 3D

Niskie redukowane cyfrowo dawki promienia

Prześwietlenie zęba jest podstawą diagnostyki we współczesnej stomatologii. W Freshmedica dbamy o czas naszych Pacjentów, dlatego RTG zębów wykonujemy na miejscu. Natychmiastowo wykonany rentgen stomatologiczny umożliwia nam również szybsze diagnozowanie i usprawnia przebieg leczenia.

Wysoce dokładne RTG zębów otrzymujemy dzięki najnowocześniejszej aparaturze rentgenowskiej. Wykorzystywane przez nas urządzenia cechuje również krótki czas naświetlania i mała dawka promieniowania, co bezpośrednio przekłada się na wysokie bezpieczeństwo Pacjenta.

RTG zęba – co pokazuje?

Prześwietlenie zęba i tkanek miękkich wokół niego pozwala na wykrycie próchnicy w początkowym stadium (zdjęcie RTG zębów uwidacznia ją w postaci ciemnych plam) oraz wszelkich zmian chorobowych kości. Rentgen stomatologiczny ukazuje również stan korzeni zębowych oraz implantów. Za pomocą zdjęcia RTG cefalometrycznego można również określić wadę zgryzu.

W Freshmedica wykonujemy:

  • zdjęcia pantomograficzne,
  • zdjęcia cefalometryczne,
  • zdjęcia RVG pojedynczych zębów,
  • zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych,
  • tomografię komputerową CBCT (duże pole obrazowania szczęki i żuchwy) oraz mikrotomografię (pole obrazowania 5x5cm).

Tomografia komputerowa jest technologią obrazowania trójwymiarowego. Wykorzystujemy ją do zaawansowanego diagnozowania Pacjenta oraz przygotowania go do zabiegu (np. wszczepienia implantów). W naszej klinice używamy jednego z najnowszych aparatów tomograficznych renomowanej firmy KaVo, który zapewnia zdjęcia doskonałej jakości, redukując jednocześnie czas naświetlania.

Prześwietlenie zęba – kiedy jest potrzebne?

Należy pamiętać, że zdjęcia RTG pantomograficzne powinny być wykonywane rutynowo, przynajmniej co 2 lata, ponieważ większość zmian patologicznych jamy ustnej nie daje objawów. Okresowe badania rentgenowskie dają szansę na wczesne wykrycie zmian, szybkie wdrożenie leczenia i jego lepsze rokowanie. RTG zębów wykorzystywane jest szeroko w diagnostyce w różnych dziedzinach stomatologii. Najczęściej lekarz zleca zdjęcie RTG zębów w przypadku:

  • planowanego leczenia kanałowego
  • planowanej ekstrakcji zęba
  • podejrzenia próchnicy
  • zębów zatrzymanych w kości oraz w przypadku braków zawiązków zębowych
  • stanów zapalnych wokół korzeni
  • podejrzenia zmian chorobowych i stanów zapalnych przy korzeniach
  • podejrzenia zmian o charakterze nowotworowym
  • planowanego leczenia protetycznego
  • urazu twarzoczaszki

Wykonanie RTG zębów będzie również niezbędne przed wszczepieniem implantu oraz przed założeniem aparatu ortodontycznego. Pozwala to ocenić specjalistom układ i stan tkanek całego obszaru twarzy, na który wpływ będzie miało leczenie.

RTG zębów – czy potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie jest wymagane niemal w każdym rodzaju prześwietlenia zębów – zarówno badania obrazowego, cefalometrycznego, pantomogramu, jak i tomografii 3D. Nie jest jedynie konieczne w przypadku punktowego zdjęcia RTG, czyli takiego, które ukazuje jedynie 2-4 zęby. Wiąże się to z dawkami promieniowania – pomimo tego, że współcześnie są one bardzo niskie, należy ograniczyć ryzyko, że Pacjent będzie wykonywał zdjęcia RTG zbyt często.

 

Wystawione przez lekarza skierowanie nie ma określonego terminu ważności. Jego data przydatności wygasa dopiero, kiedy Pacjent je zrealizuje.

Działając zgodnie z wymaganiami określonymi w Art. 32c pkt. 2 Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe (tekst jednolity Dz.U. 2019, poz. 1792 oraz z 2020 r. poz. 284) informujemy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie odnotowano wpływu prowadzonej działalności na zdrowie ludzi i na środowisko, oraz że nie wystąpiły uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z prowadzoną działalnością.

Zaufali nam