fbpx

Kompleksowy plan leczenia, wszystkie usługi w jednym miejscu

Rozwiązania mało inwazyjne i najbardziej estetyczne: bonding i licówki

Uzupełnienia stałe na implantach (All on 4)

Leczenie zaburzeń czynnościowych i bólowych stawów i mięśni

Wspólne konsultacje kilku specjalistów w skomplikowanych przypadkach

Kompleksowy plan leczenia, wszystkie usługi w jednym miejscu

Rozwiązania mało inwazyjne i najbardziej estetyczne: bonding i licówki

Uzupełnienia stałe na implantach (All on 4)

Leczenie zaburzeń czynnościowych i bólowych stawów i mięśni

Wspólne konsultacje kilku specjalistów w skomplikowanych przypadkach

Nowoczesna protetyka w naszym gabinecie zapewni Ci pełny, piękny i funkcjonalny uśmiech – niezależnie, z jak bardzo złożonym problemem do nas przychodzisz. Wiedza i doświadczenie lekarzy różnych dziedzin stomatologii oraz bogate zaplecze technologiczne umożliwiają nam wielospecjalistyczne i skuteczne leczenie.

Kompleksowa protetyka stomatologiczna jest szczególnie istotna w przypadku nakładania się na siebie rozmaitych jednostek chorobowych obszaru twarzoczaszki. W klinice Freshmedica pochylamy się nad problemem każdego Pacjenta na konsylium, gdzie protetyka planowana jest z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów anatomicznych i fizjologicznych oraz potrzeb i oczekiwań Pacjenta.

Protetyka w naszym gabinecie oparta jest o innowacyjny system skanowania 3D Trios renomowanej firmy 3Shape. Jest to jeden z niewielu dostępnych w Polsce skanerów stomatologicznych pozwalających na niezwykle efektywną i równocześnie w pełni komfortową dla Pacjenta diagnostykę i leczenie.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna swoim zakresem działań obejmuje odtworzenie prawidłowej funkcji oraz estetyki zgryzu w przypadku utraty zębów lub części ich tkanek. Protetyka jest niezwykle istotną dziedziną stomatologii, ponieważ brak odbudowy zębów w przypadku ich zniszczenia lub całkowitej utraty prowadzi nie tylko do zaburzenia estetyki, ale przede wszystkim zaburzenia pracy całego aparatu żucia.

Najczęstszymi konsekwencjami zaniechania działań protetycznych jest destrukcja tkanek twardych zębów (spowodowana patologicznym ścieraniem), tkanek miękkich (wywołana przeciążeniami zębów), a także uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Najpoważniejsze zmiany zachodzą po całkowitej utracie zęba. Poza wyżej wspomnianymi należą do nich: zanik kości oraz zmiana położenia pozostałych zębów. Może to doprowadzić nawet do rozwoju wady zgryzu.

Pacjent może odczuwać ból zębów, dziąseł i głowy. Może mieć też trudności z przeżuwaniem i rozdrabnianiem pokarmu, co wpływa negatywnie na procesy trawienne, a tym samym na przyswajanie składników odżywczych.

Uzupełnienia protetyczne – metody odbudowy zębów

Dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów, protetyka dentystyczna w Freshmedica pozwala przerwać procesy chorobowe i odbudować zęby w prawidłowej okluzji. Wszystkie nasze prace z zakresu protetyki zębów są precyzyjnie planowane – uwzględniamy kontakty zwarciowe, kształt koron, a także rysy twarzy Pacjenta.

Korzystamy z bogatego doświadczenia, nowoczesnej technologii oraz z najlepszych jakościowo materiałów, dzięki czemu nasze prace cechują się najwyższą estetyką i trwałością.

Nasz Pacjent ma także możliwość przymiarki swojego nowego uśmiechu przed jego docelowym wykonaniem. W tym celu tworzymy mock-up, czyli tymczasową pracę kompozytową wykonaną bezpośrednio na zębach Pacjenta.

Protetyka w naszym gabinecie umożliwia wykonanie całej gamy uzupełnień: koron, protez i mostów – zarówno na implantach, jak i na zębach filarowych, a także licówek kompozytowych i porcelanowych oraz nakładów i wkładów koronowych (inlay, onlay i overlay).

Korony zębowe

Korony zębowe to prace protetyczne, które zastępują naturalne korony zębów. Osadza się je na zębach własnych Pacjenta lub na wszczepionych wcześniej implantach. Wyróżniamy korony metalowe, cyrkonowe oraz pełnoceramiczne.

Każda korona wykonana jest przez techników dentystycznych z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów, takich jak naturalne przejście koloru i guzki na powierzchni żującej. Dzięki temu otrzymujemy idealnie naturalne zęby – nie do odróżnienia od własnych zębów Pacjenta.

Protezy zębowe

W przypadku utraty znacznej części zębów lub całkowitego bezzębia protetyka dentystyczna oferuje protezy zębowe. Należą do nich protezy całkowite oraz protezy częściowe.

Proteza może być ruchoma (Pacjent może ją wyjąć z jamy ustnej), a także osadzona na stałe (taką mocujemy na implantach). Protezy różnią się też od siebie materiałem – wyróżniamy protezy akrylowe, szkieletowe (wykonane ze stopów metali) oraz protezy z materiałów elastycznych.

Protetyk stomatolog – kiedy warto się udać?

Do lekarza protetyka należy udać się przede wszystkim, kiedy:

  • doznaliśmy utraty lub uszkodzenia zęba
  • nasze zęby uległy starciu (np. przez bruksizm)
  • nasze zęby zmieniły położenie
  • mamy wadę zgryzu i lekarz ortodonta zaleca konsultację protetyczną
  • doświadczamy zaburzeń funkcji stawu skroniowo-żuchwowego

 

Poza tym protetyka warto odwiedzić, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z estetyki swojego uśmiechu. W wielu przypadkach – np. przy potrzebie pozbycia się diastemy – wystarczy niewielka zmiana, jak wykonanie bondingu.

FAQ

Osiadanie protezy zębowej jest normalnym zjawiskiem związanym ze stopniowym zanikiem tkanki kostnej po utraconych zębach. Polega ono na tym, że proteza z czasem przestaje być tak dobrze dopasowana do dziąseł, jak na początku.

To, jak długo osiada proteza, uzależnione jest od organizmu Pacjenta. Pacjenci noszący protezy zębowe powinni przynajmniej raz w roku odbyć wizytę kontrolną, na której lekarz oceni dopasowanie protezy i zdecyduje, kiedy należy ją wymienić na nową

Zrobienie protezy zębowej jest procesem, na który składa się kilka wizyt (najczęściej od 3 do 5). W zależności od warunków w jamie ustnej oraz rodzaju protezy, czas od konsultacji do założenia gotowej protezy wynosi średnio 2 miesiące.

 

Trwałość korony zależy od materiału, z jakiego została wykonana, umiejętności protetyka, który ją mocuje, a także od higieny jamy ustnej Pacjenta. Jeśli każdy z tych czynników będzie wzorowej jakości, korona może służyć Pacjentowi nawet 15-20 lat.

 

Zaufali nam