fbpx

Mycie Zębów – Dlaczego Jest Tak Ważne?

Mycie Zębów – Dlaczego Jest Tak Ważne?

Regularne mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej i kluczowy element dbania o zdrowie całego organizmu. Oto dlaczego jest to tak ważne i jak najlepiej wykonać tę czynność.

Co Daje Regularne Mycie Zębów?

  1. Chroni zęby: Regularne usuwanie resztek jedzenia i płytki nazębnej zapobiega chorobie próchnicowej zębów i pomaga zachować je na dłużej.
  2. Chroni dziąsła: Zapobiega zapaleniom dziąseł i przyzębia, których najczęstszą przyczyną jest zaleganie płytki bakteryjnej.
  3. Zapewnia świeży oddech: Pomaga utrzymać świeży oddech, eliminując bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
  4. Chroni zdrowie ogólne: Mycie zębów jest formą profilaktyki chorób ogólnoustrojowych poprzez ograniczenie ilości zjadliwych baterii w jamie ustnej. Istnieją liczne badania udowadniające wpływ parodontozy na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, reumatoidalnych, cukrzycy oraz nowotworów.

W Jaki Sposób Myć Zęby?

  1. Technika szczotkowania szczoteczką manualną: Stosuj technikę wymiatania – szczotkuj zęby delikatnymi ruchami wymiatający od dziąseł na zęby. Powierzchnie żujące zębów można szczotkować ruchami szorującymi lub okrężnymi.
  2. Technika szczotkowania szczoteczką elektryczną lub soniczną: Szczoteczki emitują drgania, a ruch ręki powinien zostać ograniczony do przykładania i włosia do poszczególnej powierzchni zęba lub grupy zębów. Pamiętaj, aby oczyścić wszystkie powierzchnie wszystkich zębów – wargowe, językowe oraz żujące.

Czym i Kiedy Najlepiej Myć Zęby?

  1. Czas Szczotkowania: Szczotkuj zęby przez co najmniej 2 minuty, minimum dwa razy dziennie – po śniadaniu i po kolacji. Najlepiej powtórz szczotkowanie po głównym posiłku w ciągu dnia. Uwaga: po zjedzeniu kwaśnych i słodkich pokarmów przepłukaj usta wodą i zaczekaj z myciem zębów około 40-60 minut, zanim pH w jamie ustnej wróci do normy. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym można już tylko pić wodę.
  2. Szczoteczka: Nieważne jaką szczoteczkę wybierzesz – manualną, elektryczną czy soniczną, używanie każdej z nich w sposób prawidłowy zapewni taką samą skuteczność. Najbardziej odpowiednie włosie będzie średnie, ale kształt czy miękkość włosia można dobrać indywidualnie do potrzeb.
  3. Pasta do Zębów: Używaj pasty z fluorem 1450ppm, który wbudowuje się w szkliwo i tworzy twarde, odporne na kwasy fluoroapatyty, chroniąc zęby jeszcze długo po szczotkowaniu.
  4. Dodatkowe pomoce: szczoteczka nie sięga dobrze pomiędzy zęby, gdzie najczęściej dochodzi do rozwoju próchnicy. Dlatego tak ważne jest używanie nici dentystycznej chociaż raz dziennie przed lub po szczotkowaniu. Wieczorne mycie zębów kończ zawsze płynem do płukania jamy ustnej, którego składniki pozostają w ślinie i remineralizują szkliwo w nocy.

 

Niestety wszelkie próby mycia zębów bez odpowiedniej szczoteczki czy pasty są nieskuteczne i zwiększają ryzyko poważnych chorób jamy ustnej. Uważaj na eksperymenty w postaci mycia zębów sodą oczyszczoną i wodą utlenioną czy popiołem, które oprócz zaniedbań higienicznych mogą dodatkowo porysować szkliwo i uszkodzić tkanki jamy ustnej.

Instrukcja Mycia Zębów dla Dzieci

  1. Nauka mycia: Zaczynaj naukę mycia zębów jak tylko pojawi się pierwszy ząbek. Uczyń z mycia zębów zabawę, aby zachęcić dzieci. Pokaż dziecku jak samemu myjesz zęby – dzieci często chcą naśladować czynności wykonywane przez rodzica.
  2. Technika szczotkowania: do 12 roku życia dzieci mogą stosować metodę okrężnych ruchów. Po 12 roku życia najbardziej właściwa będzie metoda wymiatania jak dla dorosłych.
  3. Nadzór i kontrola dokładności: Rodzice powinni myć zęby dzieciom minimum raz dziennie (wieczorem) do 12 roku życia.
  4. Pasta dla Dzieci: Używaj pasty specjalnie przeznaczonej dla dzieci z mniejszą ilością fluoru do 6 roku życia. Od 6 roku życia zaleca się pastę jak dla dorosłych oraz płukankę dla dzieci po wieczornym myciu. Na początku używamy śladowe ilości pasty (maksymalnie wielkości ziarnka ryżu), od 3 r.ż nakładamy pastę o wielkości ziarnka grochu wmasowując ją dokładnie we włosie.

 

Regularne mycie zębów to prosty, ale niezwykle ważny nawyk, który ma ogromny wpływ na nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. Warto przywiązywać do tego szczególną uwagę i uczyć tego już najmłodszych!

Może Ci się spodoba: