Instrukcja Mycia Zębów dla Dzieci
Według najnowszych badań Ministerstwa Zdrowia w Polsce, ubytki próchnicowe ma ponad 40% dzieci w wieku 3 lat oraz ponad 90% osób w wieku 18 lat. Warto dowiedzieć co zrobić, aby uchronić swoje dziecko.
Nauka mycia zębów
Zaczynaj naukę mycia zębów jak tylko pojawi się pierwszy ząbek. Uczyń z mycia zębów zabawę, aby zachęcić swoje dziecko. Pokaż jak samemu myjesz zęby – dzieci często lubią naśladować czynności wykonywane przez rodzica.
Nie zniechęcaj się i nie odpuszczaj, nawet jeżeli dziecko nie wykazuje chęci do mycia zębów na początku. Do wytworzenia zdrowego nawyku, procentującego na przyszłość, zawsze potrzebna jest systematyczność, wytrwałość i konsekwencja.
Technika szczotkowania
Do 12 roku życia dzieci mogą stosować prostą metodę okrężnych ruchów (metoda Fonesa), która polega na oczyszczaniu powierzchni wargowych zębów poprzez kręcenie kółek szczoteczką. Bardzo ważne jest również oczyszczenie powierzchni żujących zębów oraz językowych, które dla ułatwienia szczotkuje się ruchem szorującym. Po 12 roku życia najbardziej właściwą metodą szczotkowania, będzie metoda wymiatania (taka sama jak dla dorosłych).
Nadzór i kontrola dokładności
Ważne, aby dziecko same uczyło się używania szczoteczki i próbowało myć zęby. Te czynność trzeba wykonywać przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty. Nie należy jednak zapominać, że długo jest to „próba” umycia zębów, która często jest niewystarczająco dokładna z uwagi na ograniczone zdolności manualne u dzieci. W sklepach można zakupić specjalnie pasty czy tabletki wybarwiające płytkę nazębną, do kontroli skuteczności mycia zębów. Nic nie zastąpi jednak zalecenia, by opiekunowie poprawiali mycie zębów swoich podopiecznych minimum 1 raz dziennie (najlepiej wieczorem) do 12 roku życia.
Pasta dla Dzieci
Używaj pasty specjalnie przeznaczonej dla dzieci z mniejszą ilością fluoru (1000ppm F) do 6 roku życia. Od 6 roku życia zaleca się pastę jak dla dorosłych (1450ppm F) oraz płukankę dla dzieci po wieczornym myciu. Fluor jest bardzo ważnym składnikiem pasty, łączy się ze śliną i szkliwem, chroniąc zęby przed działaniem kwasów jeszcze długo po umyciu zębów. Na początku używamy śladowe ilości pasty (maksymalnie wielkości ziarnka ryżu), od 3 r.ż nakładamy pastę o wielkości ziarnka grochu wmasowując ją dokładnie we włosie. Pamiętaj, aby szczoteczkę wymieniać minimum co 3 miesiące – dzieci mają tendencję do gryzienia główki szczoteczki, której miękkie włosie szybko się wygina i zużywa.
Wizyty u stomatologa
Pierwsza wizyta adaptacyjna u stomatologa powinna się odbyć przed 1 rokiem życia dziecka, kiedy nie doszło jeszcze do rozwoju próchnicy. Mały pacjent ma szanse spokojnie zapoznać się z gabinetem, sprzętem oraz personelem.
Przestrzegaj regularnych wizyt kontrolnych by wiedzieć jak prawidłowo zadbać o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka w zależności od jego wieku i potrzeb. Zabiegi profilaktyczne, jak lakierowanie i lakowanie, nie tylko chroni zęby małego pacjenta, ale również umacnia jego pozytywne nastawienie do dentysty.
W miarę możliwości wybieraj wizyty w godzinach porannych – kiedy maluch jest wypoczęty, najedzony i w dobrym humorze. Nie umawiaj dziecka, kiedy jest chore i zmęczone, ponieważ nie będzie miało siły i ochoty na nowe doświadczenia.
Wcześniej oswajaj dziecko z dentystą poprzez książeczki, zabawki, bajki. Przygotuj małego pacjenta do wizyty czytając lub oglądając np. Kicia Kocia u dentysty, Świnka Peppa u dentysty.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Najlepsze jest picie tylko czystej wody, ograniczając słodzone napoje, soki i herbaty.
Unikamy podjadania pomiędzy posiłkami słodyczy i kleistych pokarmów (chipsy, paluszki, herbatniki).
Zaleca się częste spożywanie twardych pokarmów, które zapewniają nie tylko prawidłową funkcję i rozwój szczęk ale również naturalnie oczyszczają zęby z innych resztek pokarmowych (np. jabłka).
W zapobieganiu próchnicy pomagają: produkty mleczne, bogate w białko, błonnik oraz argininę (np. orzechy, fasola)
Starajmy nie dzielić się sztućcami, lizakami czy lodami. Próchnica jest chorobą zakaźną – zaleca się również zadbać o zdrowie zębów całej rodziny by ograniczyć możliwą transmisję bakterii.
Stosowanie się do powyższych zaleceń pomoże uchronić Wasze pociechy przed rozwojem chorobotwórczych bakterii w jamie ustnej. Warto podjąć ten wysiłek, który będzie procentował na przyszłość.