Wiele osób trafia do dentysty nie wiedząc jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Nie podlega wątpliwości, że właśnie ona odpowiada za brak ubytków próchnicowych i nie tylko. Kiedy jest już za późno i wymagane jest podjęcie leczenia stomatologicznego, większość dentystów skupia się właśnie na tym, zamiast zacząć od początku, od przyczyny problemu. Zatem jak właściwie szczotkować zęby?

Uczono nas w przedszkolu i szkole podstawowej, że ruchy szczoteczki powinny być okrężne. Owszem, to prawda jednak tylko u dzieci do 12 r.ż. Osoba dorosła, wystarczająco sprawna manualnie powinna czyścić zęby inną metodą, dokładniej oczyszczającą zęby z jednoczesną ochroną dziąseł przed uszkodzeniem mechanicznym. Jest to metoda “wymiatania” (tzw. metoda roll). Powierzchnie zębów językowe oraz wargowe powinny być “wymiatane” szczoteczką w kierunku od dziąseł na zęby (czyli w łuku górnym od góry na dół i w łuku dolnym od dołu do góry). Metoda ta zapewnia doskonałe oczyszczenie newralgicznych miejsc zwiększonego odkładania się szkodliwej płytki nazębnej – przy samym dziąśle. Dziąsło jest równocześnie ochraniane przed urazem i recesją (obniżaniem się) oraz masowane w sposób, który zapewnia jego lepsze ukrwienie. Od 25 r.ż. u każdego z nas zaczynają się procesy związane ze starzeniem się organizmu. W jamie ustnej objawiają się one poprzez ścieranie się zębów i obniżanie poziomu dziąseł. Metoda szczotkowania roll przeciwdziała i opóźnia oba te procesy.

A jak oczyszczać powierzchnie żujące zębów bocznych? Tutaj można zastosować proste ruchy poziome (wzdłuż łuku zębowego) lub lepiej ruchy półkoliste, które świetnie docierają do głębokich bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Co z siłą nacisku podczas szczotkowania? Niektóre osoby (zwłaszcza mężczyźni) mają tendencję do wywierania dużego nacisku na szczoteczkę w czasie oczyszczania zębów. Jest to szkodliwe zwłaszcza dla tkanek miękkich (urazowe krwawienia) ale również dla tkanek twardych zębów (zwiększone ścieranie). Kiedy po kilku minutach szczotkowania odczuwamy lekki ból lub zmęczenie ręki albo włosie naszej szczoteczki (krócej niż po 3 miesiącach) wygląda jak zakręcone rzęsy, oznacza to że właśnie należymy do tego grona osób. Nie wolno w takim wypadku używać szczoteczek z włosiem twardym, które dodatkowo pogłębia problem. Należy wybrać włosie średniej lub miękkiej twardości. Proces szczotkowania najlepiej zacząć od powierzchni żujących z dala od wrażliwego dziąsła, a po chwili gdy ręka już się trochę zmęczy a włosie szczoteczki zmięknie pod wpływem wilgoci, można przejść do pozostałych rejonów jamy ustnej.

Wiemy już jak oczyszczać powierzchnie wargowe, językowe oraz żujące zębów. A co z powierzchniami stycznymi zębów? Czy należy czyścić/szczotkować też dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej? Jakie szczoteczki są najlepsze? Odpowiedzi na te pytania w kolejnych postach… 🙂 Keep informed!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu